Powrót do strony głównej...

 

Towarzystwo Przyjaciół Siemianowic Śląskich

 

 

 Historia

Wielkie wyróżnienie – 14.03.2005 r.

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – najstarsza wyższa uczelnia na Górnym Śląsku – obchodzi 75-lecie swojego istnienia. 14 marca 2005 r. odbyła się, właśnie tam, uroczystość nadania Krystianowi Zimermanowi tytułu doktora honoris causa tej Akademii. Fakt ten powoduje, iż nadanie Zimermanowi prestiżowego tytułu honoris causa uczelni, zyskuje szczególną wymowę.

Krystian Zimerman ma 49 lat, pochodzi z Zabrza. W roku 1975, mając 19 lat, został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest uczniem prof. Andrzeja Jasińskiego, który przez 14 lat był jego muzycznym opiekunem, absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, odbył kursy mistrzowskie u Artura Rubinsteina w Paryżu. Od 20 lat mieszka z żoną, synem i cór-ką w Bazylei w Szwajcarii gdzie wykłada pianistykę.

Do Akademii Muzycznej, na tą niezwykle podniosłą uroczystość, został zaproszony wieloletni członek Towarzystwa Przyjaciół Siemianowic Śląskich - pan Romuald Duda.

Pan Romuald Duda stał się wysoce wyróżnioną osobą, gdyż oprócz Niego, na uroczystość zostało zaproszonych około 160 osób. Wśród przybyłych znaleźli się m. in. minister kultury Waldemar Dąbrowski, wojewoda śląski Lechosław Jarzębski, marszałek województwa śląskiego Michał Czarski, a także wielu innych dostojnych gości. Zostało także zaproszonych 21 rektorów, natomiast wśród gości honorowych znalazł się również wybitny kompozytor Henryk Mikołaj Górecki – dawny rektor i pierwszy doktor honoris causa katowickiej Akademii. Do niedużej, jak na poziom zainteresowania wydarzeniem Auli im. Bolesława Szabelskiego w Kato-wicach, nie zostały dopuszczone media. Co zresztą spotkało się, z niezbyt przychylnymi m. in. w prasie, komentarzami redaktorów.

W 1990 roku pan Romuald Duda postanowił zorganizować koncert muzyki poważnej w naszym mieście. Zaprosił 7 studentów profesora Andrzeja Jasińskiego, którzy koncertowali pojedynczo przez kolejne 7 miesięcy. Miejscem spotkania stał się michałkowicki „Zameczek”. Tak rozpoczęła się „przygoda” pana Dudy z orga-nizowaniem koncertów, a także znajomość i współpraca z profesorem Jasińskim. Pierwszy koncert spotkał się
z dużym zainteresowaniem i przyciągnął liczną publiczność. Stało się to wystarczającym powodem, dla którego pan Duda postanowił organizować koncert raz w miesiącu – zawsze w ostatni czwartek miesiąca. Tak mijały kolejne miesiące, a potem lata… W tym roku mija 15 lat od kiedy zrodził się pomysł i odbył się pierwszy koncert. Przez te lata w michałkowickim „Zameczku” koncertowali m. in. Aleksander Teliga, chór prawosławny ks. Jerzego Szurby, pianistki japońskie, Wojciech Świtała, Adam Musialski, Julian Gembalski, Andrzej Zubek.  Pan Duda, który dużą część życia spędził jako górnik, a teraz jest prezesem Siemianowickiego
Towarzystwa Tenisowego, twierdzi że koncerty to „całe jego życie”. Koncerty pod nazwą „Czwartkowe spotkania muzyczne”, które przez cały czas odbywają się w tym samym, od początku niezmienionym terminie, cieszą się mimo upływu lat, licznym uczestnictwem mieszkańców nie tylko Siemianowic Śląskich.

Uroczystość nadania tytułu dr h.c. Krystianowi Zimermanowi rozpoczęła się o godzinie 14.00 w Auli im. Bolesława Szabelskiego w Katowicach.
Pianista był wyraźnie wzruszony. Stwierdził: „Miałem dwóch ojców w swoim życiu. Pierwszy dał mi życie rodzinne, a drugi muzyczne”. Po ceremoniach nadania tytułu dr h.c. uczestnicy udali się do Filharmonii Śląskiej, gdzie odbył się piękny koncert w wykonaniu Orkiestry Akademickiej i Chóru Akademickiego. Całość zakończyła się ok. godz. 22.00.

Wszyscy zaproszeni na uroczystość nadania Krystianowi Zimermanowi tytułu doktora honoris causa, oprócz pięknych zaproszeń (patrz Galeria zdjęć) otrzymali unikatową, wydaną specjalnie na tą okazję i nu-merowaną, książkę (książka pana Dudy nosi nr 91). W książce tej, oprócz zdjęć Krystiana Zimermana można przeczytać m. in. słowo rektora AM prof. Eugeniusza Knapika, laudację kierownika Katedry Fortepianu AM prof. Andrzeja Jasińskiego na cześć Krystiana Zimermana, recenzję sporządzoną w związku z nadaniem Krystianowi Zimermanowi tytułu doktora honoris causa przez doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie prof. Reginę Smendziankę a także recenzję doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie prof. dr hab. Mieczysława Tomaszewskiego.

 

Warto wspomnieć także o marcowym koncercie z cyklu „Czwartkowych Spotkań muzycznych”, w którym dane mi było uczestniczyć. Ostatniego dnia marca 2005 r. o godz. 19.00 w „Zameczku” w Michałkowicach odbył się kolejny znakomity koncert, tym razem, w wykonaniu Zbigniewa Raubo (fortepian), który zaprezentował muzykę Fryderyka Chopina. Słowo muzyczne wygłosiła Regina Gowarzewska – Griessgraber. Zbigniew Raubo, podobnie jak Zimerman, jest uczniem prof. Jasińskiego. Ur. W 1969 roku ukończył PSM I i II stopnia w Kaliszu, ucząc się w klasach mgr Krystyny Bujakiewicz a następnie prof. Waldemara Andrzejewskiego z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego studiował w Katowickiej AM, uzyskując
w 1993 roku dyplom z wyróżnieniem. Obecnie mimo młodego wieku (36 lat) jest już profesorem.

Serdecznie dziękuję panu Romualdowi Dudzie za miłe spotkanie i chęć podzielenia się ciekawymi wrażeniami.
                                                                                                                Jacek Lindel 

 Statut

 Członkowie

 Wydarzenia

 Kontakt

 

Zapraszamy do lektury Gazety Siemianowickiej...

 Nasi autorzy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Do góry strony